Остання битва українських самураїв: історія холодноярських отаманів

Хоч на початку 20-их років російським більшовикам вдалося розгромити Українську Народну Республіку та встановити свою владу в Києві, українці ще протягом кількох років продовжували чинити відчайдушний опір. Доходило до того, що окремі партизанські відділи нараховували понад 30 тисяч вояків, мали у своєму арсеналі артилерію та кораблі і часом контролювали цілі повіти. Ці воїни відомі в українській історіографії як холодноярські повстанці.

Згідно з давніми українськими традиціями повстанців очолювали отамани. Їм вдавалося вести успішну боротьбу проти комуністів – українці громили живу силу ворога, нищили органи більшовицької влади, грабували державні потяги та захищали селян від червоних звірств.

Щоб зламати опір українських повстанців, більшовики вдалися до підлої тактики – через завербованих колишніх бійців української армії, вони заманили отаманів у пастку та відправили у Лук’янівську тюрму, після чого планували провести показовий процес та привселюдно стратити арештантів.

Проте, сталося те, чого не очікував ніхто. Лідери повстанців підняли бунт та дали червоним свій останній бій.

9 лютого 1923 року о 8:30 в камері №1 Лук’янівської в’язниці м. Києва, де утримувалися засуджені до розстрілу холодноярці, під час роздачі вранішнього окропу арештанти заволоділи револьвером охоронця і, проникнувши з камери до коридору, а звідти до канцелярії тюрми, захопили 14 рушниць і набої до них (…)

Майже чотири години серед Києва точився бій.

Коли безвихідь стало очевидною, отамани стали прощатися.

– Загородній! – звернувся до товариша Чорнота. – У тебе револьвер?.. Ставай проти мене, я собі теж у револьвері залишив.

“Поцілувавшись, стали посеред коридору парами, один проти одного. Похмурий проти Загороднього, біля них – інші отамани Холодного Яру, за ними козаки-холодноярці та інші повстанці. Кожний тримав однією рукою свою рушницю, іншою – направляв цівку товаришевої рушниці собі в серце.

– Ну, готово? – радів чогось похмурий. – Увага! Живе Україна! Один! Два! Три!

Шістнадцять тіл впало на підлогу”.

Під час повстання у Лук’янівській в’язниці загинуло 38 чоловік.

Згадаємо їхні імена:

– отамани Холодного Яру і Чорного лісу Ларіон Загородній,

– Мефодій Голик-Залізняк,

 Юрій Дроботковський (він же Чорнота),

– Денис Гупало,

 Сергій Захаров,

– отаман Київщини Гайовий (він же Іван Грисюк із с. Дорогинки Фастівського р-ну),

– його помічник Михайло Куценко, старшина Армії УНР,

– “найвідданіший козак” Гайового Григорій Олійник,

– командир 2-го Синього полку 1-ї Синьої дивізії Кость Здобудь-Воля з Кубані,

– козак-холодноярець Олексій Добровольський,

– козак-холодноярець Корній Черкас,

– Іван Ляшенко, підпільник мережі отамана Чорного Ворона (Платона Черненка) з Криворіжжя,

– сотник корпусу Січових стрільців Армії УНР Микола Опока з Галичини,

– сотник корпусу Січових стрільців Армії УНР Михайло Турок з Галичини.

Майже 100 років загиблі у Лук’янівці українські герої вважалися ворогами України. І лише 14 грудня 2016 року їх таки реабілітували.

За поданням Київського обласного прокурора суд реабілітував останніх із засуджених радянською владою до розстрілу отаманів Холодного Яру –   І. Грисюка – Гайового, М. Куценка, Г. Олійника, І. Мельниченка, П. Олійника, М. Забудського, П. Троценка, П. Савенка, К. Ніколаєнка, Г. Галущенка.

 

Суд встановив, що обвинувачення, яке сформульоване у вироку трибуналу, вказує на те, що холодноярці засуджені за боротьбу, в тому числі і збройну, проти радянської влади, за прагнення створення незалежної Української держави, за участь у збройних загонах Української народної республіки та інші дії, які стверджують їх участь у боротьбі за незалежність України.

 

Справа № 1136/1923 розглядалася в суді за позовом прокуратури (до генерального прокурора надійшло звернення громадян з приводу реабілітації Холодноярських повстанців), сторона прокуратури висловлювала свою позицію в тому ключі, що це були герої України, а не злочинці, і суд має відновити історичну справедливість.

За матеріалами:

https://www.pravda.com.ua/news/2016/12/15/7129882/

http://www.istpravda.com.ua/articles/2016/02/9/148918/

 

Close
Натисніть Like і читайте важливі новини в Facebook:
error: Content is protected !!