Етапи українського державотворення

Проблеми українського державотворення, історія Української державності займають чільне місце в сучасній історичній та історикоправовій літературі.

Історики виділяють три основних етапи.

Перший великий етап формування держави і права України: від часу появи перших державних утворень на території України у Північному Причорномор’ї і Приазов’ї і закінчується часом, який передував Лютневій демократичній революції. За цей період східнослов’янські племена об’єдналися під владою Києва, були створені зародки української культури, русичі прийняли християнство східного обряду, що на тисячоліття вперед проклало вектор розвитку нації. Потім була руйнівна монгольська навала, коли на наших землях йшла боротьба за майбутнє Європи і ми вперше зупинили «Азіатську варварську чуму».  Далі – завоювання Литовським князівством, яке більше стало Руським, ніж русичі литовцями, захоплення Річчю Посполитою і спроба окатоличення країни, після Андрусівського перемир’я поділ на дві країни, знищення Запорізької Січі. Перший етап державотворення України закінчився з несподіваного повалення царизму в Росії.

Другий етап включав в себе недовге проголошення Незалежної України, де гетьмани, голови директорій і президенти не могли поділити владу, що привело до жахливої Громадянської війни і захоплення влади більшовиками. Чорною сторінкою в історії України проходить Голодомор 32-33-го рр., Друга Світова війна, в якій український народ поніс неймовірні втрати, період Брежнєвського застою і закінчення у вигляді Горбачовської перебудови.

Третій етап на рубежі 80-90-х років XX ст. в Україні сталися епохальні історичні події. В умовах глибокої соціально-економічної і політичної кризи в республіці розпочався і одержав подальший розвиток процес демократизації соціально-економічного та державно-правового ладу. Вперше за 70 років були проведені демократичні вибори в органи державної влади. Розпочався процес згортання командно-адміністративної системи. Намітився перехід до ринкових економічних відносин.

Конкретним, реальним змістом наповнювався суверенітет України, що у кінцевому рахунку призвело до проголошення у серпні 1991 p. незалежності України.

Здобувши незалежність, народ України розпочав активну діяльність по створенню своєї демократичної правової держави.

16 липня 1990 p. була прийнята Декларація про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 р.- Акт проголошення незалежності України.

Прийняття Основного Закону стало для України закономірним і логічним завершенням непростого процесу творення власної держави, одним з важливіших гарантій її незалежності. На політичній карті світу з’явилася нова незалежна країна, визнана майже 140 державами.

Кажуть, що справжня НЕЗАЛЕЖНІСТЬ «вигризається» у муках, тільки тоді відчувається смак свободи. Зараз Україна перебуває на такому етапі, коли недозріла країна знову може потрапити під вплив сусідніх держав, що тільки і чекають коли ми ослабнемо під «путінським» натиском. Однак всі разом, згуртувавшись, ми подолаємо всі негаразди! Велична історія нашої країни вже не раз це доводила.

Згадуються слова М. Грушевського, котрі сказані на початку століття, але є актуальними у наш час: “Пройде цей надзвичайно гострий й тяжкий момент, Україна перейде через усі потрясіння, її економічне і соціальне життя увійде в свої береги, здобутки революції будуть закріплені, інтереси традиційних українських верств, будуть забезпечені культурні і національні умови українського життя утверджені, національні інтереси інших національностей України також”.

Close
Натисніть Like і читайте важливі новини в Facebook:
error: Content is protected !!